Z tematyką inwestowania wiąże się wiele różnych zagadnień. W tym kontekście mówi się m.in. o papierach wartościowych. Co dokładnie oznacza te pojęcie? Pojawia się tutaj kilka ważnych kwestii, o których warto wiedzieć.
Czym są papiery wartościowe?
Mianem papieru wartościowego określany jest dokument lub zapis w systemie informatycznym na rachunku papierów wartościowych mający zbywalny charakter. Prawa majątkowe wynikające z tego dokumentu przysługują osobie, która została wskazana w nim jako uprawniona. W celu zrealizowania określonych uprawnień niezbędne jest okazanie omawianego dokumentu. Utrata lub zniszczenie papieru wartościowego dokumentu są równoznaczne z utratą uprawnień aż do momentu wydania postanowienia o umorzeniu danego dokumentu. W świetle polskich przepisów papierami wartościowymi są m.in. akcje, obligacje, prawa do akcji, listy zastawne, certyfikaty inwestycyjne itp.
Jakie są kryteria podziału papierów wartościowych?
Przy podziale papierów wartościowych zastosowanie znajdują takie kryteria jak: rodzaj inkorporowanego prawa, sposób wskazania osoby uprawnionej i trybu zbywania dokumentów oraz posiadane uprzywilejowanie. Przy tej okazji warto przypomnieć, że z zgodnie z obowiązującymi w Polsce przepisami papiery wartościowe należy rejestrować w Krajowym Depozycie Papierów Wartościowych. Wyjątkiem od tej zasady są weksle.
Na czym polega emisja papierów wartościowych?
Jak wyjaśniają eksperci z domu maklerskiego Prosper Capital, emisja papierów wartościowych to nic innego, jak wprowadzenie ich do obiegu na rynku kapitałowym. Odbywa się to w celu sprzedania ich potencjalnym inwestorom, aby pozyskać kapitał niezbędny do rozwijania spółki. Sprzedaż papierów wartościowych może być dokonywana przez takie podmioty jak: przedsiębiorstwa, Skarb Państwa, instytucje pośrednictwa finansowego, a także przez jednostki samorządu terytorialnego. Nazywane są one emitentami. Emisja papierów wartościowych jest ofertą, która może mieć charakter publiczny albo niepubliczny.