To ciekawe, że chociaż większość z nas ukończyła szkołę, a nawet podjęła studia, nigdy nie poznała podstawowych zasad oszczędzania. Polacy nie lubią rozmawiać o pieniądzach (może z wyjątkiem imienin szwagra, gdy chętnie chwalimy się posiadanymi dobrami), nikt nie uczy nas systematycznego oszczędzania, nie dość na tym, zwykle wkraczając w dorosłość w o ogóle nie mamy pojęcia, na czym polega zarządzanie domowym budżetem. Poznaj kilka zasad, których musisz przestrzegać, jeśli chcesz zaoszczędzić pieniądze.
1. Określ cel
Zbieranie pieniędzy, tylko po to, aby je zbierać nie ma większego sensu. Musisz dokładnie wiedzieć, ile i na co chcesz odłożyć. Rzecz jasna, cel powinien być realny: przy założeniu, ze dopiero rozpoczynasz pracę, stwierdzenie, że chcesz uskładać na nowego Mercedesa, odciąga realizację celu w nieskończoność, a ciebie tylko zniechęca do działania. Zupełnie inaczej jest, jeśli postanowisz, że planujesz odłożyć na używany samochód lub po prostu wakacyjny wyjazd. To prostsze, cel możesz określić w czasie i ustalić kwotę.
2. Ćwicz cierpliwość
Wiadomo, nie ma nic prostszego niż kupić coś natychmiast. Służą do tego rozmaite karty kredytowe, obfitość dostępnych kredytów, a nawet raty zero procent, które naprawdę bywają zupełnie nieoprocentowane. Pewnie zastanawiałeś się nieraz, jakim cudem w takim razie jest to opłacalne dla sprzedawców? Nic prostszego, cel który możesz zrealizować natychmiast stwarza pokusę, że kupisz wciąż więcej i więcej, praktycznie w nieskończoność. Tyle tylko, że w końcu połapiesz się, że masz mnóstwo niepotrzebnych rzeczy i jeszcze więcej długów. Naucz się cierpliwości i kupowania za gotówkę. Jeśli będziesz potrafił odkładać przez jakiś czas na konkretną rzecz, będziesz pewien, że była ci naprawdę potrzebna.
3. Zawsze płać najpierw sobie
To proste, natychmiast, gdy otrzymasz wynagrodzenie, wpłacaj je najpierw na własne konto oszczędnościowe. W ten sposób nauczysz się gospodarowania mniejszą kwotą i pieniądze nie będą cię kusić. Postanowienie, że pieniądze zaoszczędzisz w końcu miesiąca, gdy zobaczysz, ile ci zostanie, naprawdę nic ci nie da, bo po prostu zapewne wydasz wszystko, co masz.
4. Czytaj i rozmawiaj o pieniądzach
Nie wierz w idiotyczne powiedzenie, że dżentelmeni nie rozmawiają o pieniądzach. Owszem, rozmawiają i co za tym idzie systematycznie powiększają swoją wiedzę finansową. To jedyna metoda, aby skutecznie panować nad pieniędzmi. Warto czytać poradniki, dyskutować, bo na początku przyda się to, aby zapanować nad domowym budżetem, a z czasem pozwoli na opanowanie podstawowych zasad inwestowania.
5. Zwiększaj zarobki
Oszczędzanie to dopiero połowa sukcesu. Równie ważna jest troska o systematycznie zwiększanie swoich dochodów. Praca jest obciążeniem, choćbyś najbardziej na świecie kochał swój zawód i koleżanki z firmy. Nie zapominaj, że nie wykonujesz jej dla przyjemności, ale po to, aby zarabiać pieniądze. Stale szukaj nowego zajęcia, dokształcaj się i dbaj, aby twój budżet był coraz większy.