Kategorie:

Dlaczego podczas rozwodów tak dużo mówi się o pieniądzach?

Pieniądze to temat, który w przypadku wielu rozwodów, nawet tych załatwianych polubownie, pojawia się i niszczy wszelkie pozostawione resztki przyjaźni. Każdy z byłych już małżonków chce odzyskać chociaż część tego, co wniósł w postaci pieniężnej do związku, a druga osoba nie chce ustąpić na żadnym polu. Nikt nie chce zostać z niczym i nie ma żadnych skrupułów, żeby oskubać byłego ukochanego.

Problemy z pieniędzmi pojawiają się już na poziomie postanowienia o rozstaniu. Wiele par ma wspólne konto albo dzieli się rozlicznymi wydatkami, co sprawia, że nagłe odcięcie się od siebie finansowo może okazać się niemożliwe. Zwłaszcza że przeważnie mieszkają oni razem i może nie być ich stać na wynajęcie dodatkowego lokum. To sprawia, że spory o pieniądze pojawiają się jeszcze przed rozpoczęciem samej sprawy rozwodowej, a to zdecydowanie nie pomaga dojść do porozumienia w przyszłości, kiedy każdy z małżonków walczy przynajmniej o odzyskanie tego, co mu się należy.

Pieniądze rządzą naszym życiem i każdą jego płaszczyzną. Walczymy więc zawzięcie o to, żeby nie zostać bez środków do życia w wyniku burzliwego rozwodu. Oboje partnerów chcą, aby do ich kieszeni wróciło to, co wnieśli do związku, a często nawet to, co było wydatkiem w trakcie jego trwania. W ten sposób zdarza się nawet, że małżonkowie wyceniają swoje prace domowe i przerzucają się kosztami umownymi, które musieli ponieść, aby związek, który właśnie się rozpadł, mógł spokojnie funkcjonować dalej. Często dlatego też partnerzy starają się wyciągać na siebie różne brudy.

Żadna ze stron nie chce ustąpić, bo zdaje sobie sprawę z tego, że druga osoba natychmiast to wykorzysta. Przez to walka o pieniądze jest zażarta i często ciągnie się latami. Jeśli nie mamy dzieci, to nie mamy żadnych ograniczeń, które zmuszały nas do wycofania się. Pieniądze mogą nas też skłonić do tego, żeby uprzykrzać sobie nawzajem życie, czy nawet się mścić za pomocą różnego rodzaju wyszukanych metod, na przykład upublicznieniem nagich fotografii lub nagrań z ukrytej kamery. To dość drastyczny scenariusz, ale walka o pieniądze potrafi wyzwolić w nas nasze najgorsze instynkty.

Jeden komentarz do “Dlaczego podczas rozwodów tak dużo mówi się o pieniądzach?

Dodaj komentarz