Kryptowaluta to rodzaj waluty cyfrowej lub pieniądza elektronicznego, nowoczesny sposób wykonywania płatności internetowych. Jednak pod względem prawnym i podatkowym status pieniądza jest przy kryptowalutach dyskusyjny. Kryptowaluta opiera się na asymetrycznej kryptografii, czyli szyfrowaniu wykorzystywanym do łączenia podpisów cyfrowych z pojedynczymi transferami, sieciami peer-to-peer i decentralizacją. Co wiemy o kryptowalutach dziś?
Najstarszym i najbardziej znanym i najbardziej rozpowszechnionym przedstawicielem kryptowalut jest bitcoin. Nie jest to normalna waluta, która posiada zależności takie jak kurs euro do franka. Pierwsze próby wprowadzenia pieniądza elektronicznego miały miejsce już w połowie XX wieku w związku ze stopniową rozbudową Internetu. Celem było wprowadzenie specjalnego elektronicznego narzędzia płatniczego, które umożliwiłoby dokonywanie szybkich płatności w czasie rzeczywistym, niezależnie od granic państwowych lub położenia geograficznego.
W tym czasie powstało kilka internetowych systemów płatności, takich jak Ecash, Cybercash i Milicent. Ich główną funkcją było pokrycie niewielkich kwot pieniędzy, tzw. mikropłatności. To nigdy nie była pełnowartościowa wymiana prawdziwych pieniędzy, ale raczej konkurencja dla czeków, rachunków lub kart kredytowych. Również pojawienie się bitcoina, pierwszej kryptowaluty, miało podobną motywację. Klasyczne przelewy pieniężne były powolne, drogie, nieprzejrzyste i nieanonimowe (czyt. Niezabezpieczone w dostateczny sposób).
Sam bitcoin, a więc i kryptowaluty, powstał w 2009 roku. Został stworzony przez anonimowego programistę lub grupę programistów pod pseudonimem Satoshi Nakamoto. W 2011 r. eksperci ekonomiczni zauważyli już tę walutę, a w ciągu następnych dwóch lat także użytkownicy sieci. Było to w czasie, gdy euro przechodziło poważne kryzysy, a ludzie szukali alternatywy.
Obecnie rynek kryptowalut się rozwinął i nie ma już na nim tylko bitcoina, ale mamy do czynienia z prawdziwym ich wysypem. Z czasem kurs euro do franka stanie się tym samym czym kurs bitcoina do euro. Nawet banki planują uruchomienie własnej wspólnej monety rozliczeniowej opartej na tej samej zasadzie. To sprawia, że kryptowaluta ma podobne cechy ekonomiczne do standardu złota.
Na razie jest dużo kontrowersji wokół krypto, zobaczymy co czas przyniesie.